PIC16F18855-I/SP
DigiKey Part Number
PIC16F18855-I/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18855-I/SP
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SPDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F18855-I/SP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tube
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SPDIP
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)