PIC16F18855T-I/SO
DigiKey Part Number
150-PIC16F18855T-I/SOTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC16F18855T-I/SOCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC16F18855T-I/SODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18855T-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F18855T-I/SO Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SOIC
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)