PIC16LF1513-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16LF1513-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF1513-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SSOP
EDA/CAD Models
PIC16LF1513-I/SS Models
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 17x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
28-SSOP
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)