PIC18F27Q84-I/SS
DigiKey Part Number
150-PIC18F27Q84-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F27Q84-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 28-SSOP
EDA/CAD Models
PIC18F27Q84-I/SS Models
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tube
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 24x12b; D/A 1x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
CANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)