GRM155R71H102KA01D
DigiKey Part Number
490-1303-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-1303-1-ND - Cut Tape (CT)
490-1303-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R71H102KA01D
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM155R71H102KA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)