LQP03TG4N7H02D
DigiKey Part Number
490-LQP03TG4N7H02DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQP03TG4N7H02DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQP03TG4N7H02DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP03TG4N7H02D
Description
FIXED IND 4.7NH 250MA 720 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 nH Unshielded Thick Film Inductor 250 mA 720mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQP03TG4N7H02D Models
Category
DC Resistance (DCR)
720mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6.5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thick Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±3%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)