LQW2BAS5N6J00L
DigiKey Part Number
490-5644-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-5644-1-ND - Cut Tape (CT)
490-5644-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW2BAS5N6J00L
Description
FIXED IND 5.6NH 600MA 80 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 nH Unshielded Wirewound Inductor 600 mA 80mOhm Max 0805 (2015 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQW2BAS5N6J00L Models
Category
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
65 @ 1GHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.9GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2015 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.082" L x 0.060" W (2.09mm x 1.53mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.060" (1.52mm)