PCF1E560MCL1GS
DigiKey Part Number
493-11065-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-11065-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11065-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCF1E560MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 25V SMD
Detailed Description
56 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 28mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PCF1E560MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm