NRF24L01P-R7
DigiKey Part Number
4823-NRF24L01P-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
4823-NRF24L01P-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
4823-NRF24L01P-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRF24L01P-R7
Description
IC RF TXRX ISM>1GHZ 20QFN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx Only General ISM > 1GHz 2.4GHz 20-VFQFN Exposed Pad
Category
Sensitivity
-94dBm
Mfr
Serial Interfaces
SPI
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
1.9V ~ 3.6V
Part Status
Active
Current - Receiving
12.6mA ~ 13.5mA
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Transmitting
7mA ~ 11.3mA
Type
TxRx Only
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
RF Family/Standard
General ISM > 1GHz