F30J25RE
DigiKey Part Number
F30J25RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F30J25RE
Description
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 30W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Ohms ±5% 30W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Series
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flange Braces, Right Angle
Part Status
Active
Size / Dimension
1.250" L x 1.000" W (31.75mm x 25.40mm)
Resistance
25 Ohms
Height - Seated (Max)
0.563" (14.29mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
30W