12A02CH-TL-E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 399
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 4,726
Datasheet
In Stock: 2,493
Diodes Incorporated
Bipolar (BJT) Transistor PNP 12 V 1 A 450MHz 700 mW Surface Mount 3-CPH
12A02CH-TL-E
DigiKey Part Number
12A02CH-TL-EOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12A02CH-TL-E
Description
TRANS PNP 12V 1A 3-CPH
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
300 @ 10mA, 2V
Mfr
Power - Max
700 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Transition
450MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
12 V
Supplier Device Package
3-CPH
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
240mV @ 20mA, 400mA