1SMF16BT1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 10,702
Datasheet
26V Clamp 7A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123FL
1SMF16BT1
DigiKey Part Number
1SMF16BT1OS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMF16BT1
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD123FL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1SMF16BT1 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
SOD-123F
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V