MMSZ12T1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 36,633
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 23,493
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Central Semiconductor Corp
In Stock: 858
Zener Diode 12 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
MMSZ12T1
DigiKey Part Number
MMSZ12T1OSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ12T1
Description
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MMSZ12T1 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms