EEE-FK1V101AP
DigiKey Part Number
PCE4426TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4426CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4426DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1V101AP
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-FK1V101AP Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C