EEE-HC1H101P
DigiKey Part Number
P19732TR-ND - Tape & Reel (TR)
P19732CT-ND - Cut Tape (CT)
P19732DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HC1H101P
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-HC1H101P Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
272 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C