PSA10F-050(P)-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Phihong USA
In Stock: 1,368
Datasheet
Parametric Equivalent
Phihong USA
In Stock: 150
Datasheet
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
Tri-Mag, LLC
In Stock: 412
Bel Power Solutions
In Stock: 815
Bel Power Solutions
WEC
In Stock: 819
In Stock: 916
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
PSA10F-050(P)-R
DigiKey Part Number
993-1291-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSA10F-050(P)-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 1
Packaging
Tube
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
39.4" (1.00m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.36" L x 1.85" W x 0.59" H (60.0mm x 47.0mm x 15.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
AS/NZS, cULus, IEC, PSE
Voltage - Output
5V