PSA15R-120P6-R
DigiKey Part Number
993-PSA15R-120P6-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSA15R-120P6-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.3mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, C-Tick, cULus, GS
Current - Output (Max)
1.25A
Weight
0.333 lb (151.05 g)
Power (Watts)
15 W