AS05008PR-R
DigiKey Part Number
668-1369-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS05008PR-R
Description
SPEAKER 8OHM 100MW TOP PORT 81DB
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 100 mW 500 Hz ~ 4.5 kHz Top Round
EDA/CAD Models
AS05008PR-R Models
Category
Efficiency - Testing
100mW/500mm
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Series
Power - Rated
100 mW
Packaging
Tray
Power - Max
200 mW
Shape
Round
Material - Cone
Paper
Frequency Range
500 Hz ~ 4.5 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
500Hz
Termination
Solder Eyelet(s)
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Efficiency - dBA
81.00
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)