CP20.241-R2-C1
DigiKey Part Number
1736-CP20.241-R2-C1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP20.241-R2-C1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Category
Current - Output (Max)
20A
Power (Watts)
480W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Efficiency
93.8%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 1.89" W x 4.88" H (127.0mm x 48.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
110V
Approval Agency
CE, cULus, EAC
DC Voltage - Input (Max)
150V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V