SSD-100A-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 118-SSD-100A-R-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SSD-100A-R |
Description | SHUNT CUR 100A 24BIT ISOL RS-485 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 100A 1 Channel Current Sensor Bidirectional Module |
Datasheet | Datasheet |
Category | Frequency DC ~ 5kHz |
Mfr | Linearity ±0.1% |
Series | Accuracy ±0.1% |
Packaging Bag | Voltage - Supply 5V ~ 60V |
Part Status Active | Current - Supply (Max) 55mA (Typ) |
For Measuring DC | Operating Temperature -40°C ~ 115°C |