BZX79C3V3-T50A
DigiKey Part Number
2156-BZX79C3V3-T50A-600039-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
BZX79C3V3-T50A
Description
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
Category
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 1 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW