BA033CC0FP-E2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Rohm Semiconductor
In Stock: 8,877
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 38,643
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 101
onsemi
Texas Instruments
In Stock: 618
onsemi
In Stock: 144
Texas Instruments
Rochester Electronics, LLC
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252
TO-252
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
BA033CC0FP-E2
DigiKey Part Number
BA033CC0FP-E2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BA033CC0FP-E2CT-ND - Cut Tape (CT)
BA033CC0FP-E2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BA033CC0FP-E2
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BA033CC0FP-E2 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
2.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
25V
Supplier Device Package
TO-252
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V