BU33UA3WNVX-TL
DigiKey Part Number
BU33UA3WNVX-TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
BU33UA3WNVX-TLCT-ND - Cut Tape (CT)
BU33UA3WNVX-TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU33UA3WNVX-TL
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA 4SSON
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SSON004X1010
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BU33UA3WNVX-TL Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Not For New Designs
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V