EDZVT2R36B
DigiKey Part Number
EDZVT2R36BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVT2R36BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVT2R36BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVT2R36B
Description
DIODE ZENER 36V 150MW EMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 36 V 150 mW ±3% Surface Mount EMD2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDZVT2R36B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
300 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 27 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
EMD2
Tolerance
±3%
Base Product Number
Power - Max
150 mW