R6018VNXC7G
DigiKey Part Number
846-R6018VNXC7G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R6018VNXC7G
Description
600V 10A TO-220FM, PRESTOMOS WIT
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 10A (Tc) 61W (Tc) Through Hole TO-220FM
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6.5V @ 600µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1250 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
61W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V, 15V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
204mOhm @ 4A, 15V