16ZLJ470M8X11.5
DigiKey Part Number
1189-2205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16ZLJ470M8X11.5
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16ZLJ470M8X11.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
660 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
75 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C