250BXC68MEFCGC16X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 713
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 302
Datasheet
68 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
250BXC68MEFCGC16X20
DigiKey Part Number
250BXC68MEFCGC16X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250BXC68MEFCGC16X20
Description
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
250BXC68MEFCGC16X20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
520 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C