350BXG68MEFC16X25
DigiKey Part Number
1189-350BXG68MEFC16X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
350BXG68MEFC16X25
Description
CAP ALUM 350V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
520 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C