400AX4.7MEFC8X9
DigiKey Part Number
1189-2276-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400AX4.7MEFC8X9
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
400AX4.7MEFC8X9 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C