450VXK1000MEFCSN35X60
cms-digikey-product-number
1189-4318-ND
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
450VXK1000MEFCSN35X60
cms-description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP TH
cms-standard-lead-time
19 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
1000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
cms-eda-cad-models
450VXK1000MEFCSN35X60 Models
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.93 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.102 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C