CDM-20008
DigiKey Part Number
102-2502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDM-20008
Description
SPEAKER 8OHM 300MW TOP PORT 92DB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 300 mW 448 Hz ~ 7 kHz Top Round
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDM-20008 Models
Category
Efficiency - Testing
300mW/100mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Series
Power - Rated
300 mW
Packaging
Tray
Power - Max
500 mW
Part Status
Active
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Round
Type
General Purpose
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Frequency Range
448 Hz ~ 7 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
560Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Efficiency - dBA
92.00
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)