SPG176-56
DigiKey Part Number
2223-SPG176-56-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPG176-56
Description
TEG, 8.8 V / 2 A OUTPUT, 56 X 56
Detailed Description
TEG (Thermoelectric Generator) 17.6W @ 27°C 2 A 300°C
EDA/CAD Models
SPG176-56 Models
Category
Height
4.50mm
Current - Max
2 A
Voltage - Max
8.8 V
Resistance
4.4 Ohms
Size / Dimension
Square - 56.00mm L x 56.00mm W
Operating Temperature
300°C
Qmax @ Th
17.6W @ 27°C