CSSH0805FT1L50
DigiKey Part Number
738-CSSH0805FT1L50TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-CSSH0805FT1L50CT-ND - Cut Tape (CT)
738-CSSH0805FT1L50DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSSH0805FT1L50
Description
RES 0.0015M OHM 1% 1W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
EDA/CAD Models
CSSH0805FT1L50 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.083" L x 0.059" W (2.10mm x 1.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.67mm)