CSSH2728FT10L0
DigiKey Part Number
CSSH2728FT10L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
CSSH2728FT10L0CT-ND - Cut Tape (CT)
CSSH2728FT10L0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSSH2728FT10L0
Description
RES 0.01 OHM 1% 4W 2728
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 4W Chip Resistor Wide 2827 (7067 Metric), 2728 Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
EDA/CAD Models
CSSH2728FT10L0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 225°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 2827 (7067 Metric), 2728
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.264" L x 0.283" W (6.71mm x 7.19mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.049" (1.24mm)