CSSK3637FT1L00
DigiKey Part Number
738-CSSK3637FT1L00TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-CSSK3637FT1L00CT-ND - Cut Tape (CT)
738-CSSK3637FT1L00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSSK3637FT1L00
Description
RES 0.001 OHM 1% 3W 3637
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mOhms ±1% 3W Chip Resistor Nonstandard Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSSK3637FT1L00 Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Nonstandard
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.360" L x 0.378" W (9.14mm x 9.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.039" (0.98mm)