HVCB2512FDD50K0
DigiKey Part Number
HVCB2512FDD50K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
HVCB2512FDD50K0CT-ND - Cut Tape (CT)
HVCB2512FDD50K0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCB2512FDD50K0
Description
RES 50K OHM 1% 2W 2512
Detailed Description
50 kOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
HVCB2512FDD50K0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)