RNCE0805BTE1K50
DigiKey Part Number
738-RNCE0805BTE1K50TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNCE0805BTE1K50CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RNCE0805BTE1K50DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCE0805BTE1K50
Description
RES PREC, 0805, 1.5 KOHM, 0.1%,
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCE0805BTE1K50 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)