RNCE0805BTE4K99
DigiKey Part Number
738-RNCE0805BTE4K99TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNCE0805BTE4K99CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RNCE0805BTE4K99DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCE0805BTE4K99
Description
RES PREC, 0805, 4.99 KOHM, 0.1%,
Detailed Description
4.99 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNCE0805BTE4K99 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)