RVCU1206FT100K
DigiKey Part Number
738-RVCU1206FT100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RVCU1206FT100KCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RVCU1206FT100KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVCU1206FT100K
Description
RES, HV, 1206, 100 KOHM, 1%, 0.3
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RVCU1206FT100K Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)