1.5KE300CA
DigiKey Part Number
497-6603-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6603-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE300CA
Detailed Description
414V Clamp 3.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE300CA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
250pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
256V
Voltage - Breakdown (Min)
285V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
414V