L78L33ACUTR
DigiKey Part Number
497-1200-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-1200-1-ND - Cut Tape (CT)
497-1200-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L78L33ACUTR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT89-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89-3
EDA/CAD Models
L78L33ACUTR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
5.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
6 mA
PSRR
49dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V