LD1117D33TR
DigiKey Part Number
497-7306-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7306-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7306-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD1117D33TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
LD1117D33TR Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA