LD59015C33R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LD59015C33R |
Description | IC REG LIN 3.3V 150MA SOT-323-5 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-323-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LD59015C33R Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 60 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 110 µA |
Part Status Last Time Buy | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package SOT-323-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.21V @ 150mA | Base Product Number |