STL115N10F7AG
DigiKey Part Number
497-17622-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17622-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17622-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STL115N10F7AG
Description
MOSFET N-CH 100V 107A POWERFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 107A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PowerFlat™ (5x6)
EDA/CAD Models
STL115N10F7AG Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
72.5 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5600 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
136W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerFlat™ (5x6)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 53A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA