CN100B110-12
DigiKey Part Number
285-CN100B110-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN100B110-12
Description
DC-DC, RAILWAY, 100.8W, 43-160V,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 8.4A 43V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CN100B110-12 Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Efficiency
92%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
43V
Size / Dimension
2.30" L x 1.46" W x 0.50" H (58.3mm x 37.2mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
8.4A
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UKCA
Power (Watts)
100.8 W