CUS350MP-1000-24/A
DigiKey Part Number
285-CUS350MP-1000-24/A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS350MP-1000-24/A
Description
AC/DC CONVERTER 24V 350W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUS350MP-1000-24/A Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.20" L x 3.46" W x 1.73" H (183.0mm x 88.0mm x 44.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
14.6 A