DPX40-24T0512
DigiKey Part Number
285-DPX40-24T0512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPX40-24T0512
Description
DC/DC DIN RAIL SUP 5V +/-12V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 3 Output 5V 12V -12V 6A, 400mA, 400mA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DPX40-24T0512 Models
Category
Voltage - Output 2
12V
Manufacturer
TDK-Lambda
Voltage - Output 3
-12V
Series
Current - Output (Max)
6A, 400mA, 400mA
Packaging
Bulk
Power (Watts)
40W
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Input Type
DC
Efficiency
85%
Number of Outputs
3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
DC Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
4.92" L x 0.96" W x 2.27" H (125.0mm x 24.5mm x 57.6mm)
DC Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
5V