PF500A-360 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK-Lambda
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 360V 1.4A 85 ~ 265 VAC Input
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
Why Thermocouple A Power Supply?
PF500A-360
DigiKey Part Number
285-1492-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF500A-360
Description
AC/DC CONVERTER 360V 500W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PF500A-360 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
95%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
10-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
3.27" L x 3.39" W x 0.16" H (83.0mm x 86.0mm x 4.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
360V
Line Regulation
5V
Current - Output (Max)
1.4A
Load Regulation
10V
Power (Watts)
500 W