PH1200A280-12/T
DigiKey Part Number
285-PH1200A280-12/T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH1200A280-12/T
Description
DC DC CONVERTER 12V 1200W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 100A 200V - 425V Input
EDA/CAD Models
PH1200A280-12/T Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
94%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Full Brick
Voltage - Input (Min)
200V
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
425V
Supplier Device Package
Full Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
100A
Approval Agency
CE, UKCA
Power (Watts)
1.2 kW