PYD20-72WS12
DigiKey Part Number
285-PYD20-72WS12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYD20-72WS12
Description
DC DC CONVERTER 12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 8.5V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PYD20-72WS12 Models
Category
Voltage - Isolation
4.2 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
88%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
8.5V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
1.67A
Standard Number
Power (Watts)
20 W